top of page

Erika Voith

Vystudovala Střední školu designu v Brně - obor Modelářství  a návrhářství oděvů (u ak. mal. Jiřiny Strýčkové, Mgr. Blanky Tesařové, Petra Kaloudy). Během studií dějin umění na Masarykově univerzitě v Brně absolvovala stáže v Athénách, pracovala v Saatchi Gallery v Londýně nebo Galerii Nová síň v Praze. V roce 2013 se rozhodla pro svobodné povolání a naplno se věnuje  vlastní tvorbě. Její nekončící inspirací jsou jak ženské i mužské figury, tak města, ve kterých v posledních deseti letech žila ( Paříž, Athény, Londýn, Praha, Calgary, Amsterdam). Za prubířský kámen všech druhů umění a základ výtvarných technik považuje kresbu.

 

Tanečnice, kterou Voith maluje posledních 15 let, je pro ni nikdy nekončící anatomickou studií, symbolem ženské krásy, pravdy, ale i nedokonalosti. Její expresivní ruce kontrastují s něžným tělem a všemi obrazy se prolíná tematika Ensō - japonského kruhu, jež je symbolem cyklu života, nekonečnosti, přijmutí nedokonalosti za dokonalé. Pro vyjádření expresivity těla používá Voith metodu dynamické techniky alla prima (mokrým do mokrého), která se provádí kombinací kresby olejovým pastelem do lazurních vrstev lněného oleje. Plocha pozadí je poté zlacena 24karátovým zlatem.

 

Mezi nejvýznamnější výstavy patří "Brněnská zákoutí, akty a obrazy z Francie "na Staré radnici v Brně a poté v Mahenově divadle v roce 2013; autorské výstavy ve vlastním calgarském "Atelier of Arts " v roce 2014 či "Bohemian Rhapsody, Czech modern art and classical music". Pravidelně vystavuje se sochařem Igorem Kitzbergerem, v roce 2016 poctou Karlu IV. “Homage Caroli Quarti”, v roce 2018 autorskou výstavou “Neřesti a Ctnosti” a v roce 2020 výstavou Poutníci ve valtickém vinařství Obelisk. Erika podporuje charitu od roku 2008, kdy se její obrazy "Podvečerní Petrov", "Giverny" a "Pohledy" vydražily v dobročinných aukcích  v celkové hodnotě 115.000,- korun pro projekty  Masarykova onkologického ústavu a Nemocnice u Svaté Anny v Brně. Její díla se nachází v galeriích i soukromých sbírkách v České republice, Kanadě, USA, Švédsku, Německu či Francii. Erika v současné době žije a tvoří ve svém STUDIU VOITH ve zrekonstruované továrně DADA DISTRIKT v Brně.

bottom of page