top of page

HELENA TUŠKOVÁ VOJTKOVÁ, galeristka a kurátorka výstav umění

Mojí životní výhrou je naplňující práce, která je zároveň mým největším hobby. Jsem 35 let v jednom oboru a řadím se mezi první privátní galeristy v České republice po roce 1989.

Od roku 1986 se věnuji výstavám předních českých výtvarných umělců, kterých jsem jako majitelka GALERIE V, galeristka a kurátorka výstav zorganizovala více než 440. Věřím, že nadčasová investice do nákupu umění je trvalým zhodnocením finančních prostředků - léty prověřená. Spolupracuji s nejvýznamnějšími umělci jako byli a jsou Adolf Born, Oldřich Eichler, Jindra Husáriková, Ota Janeček, Josef Jíra, Boris Jirků, Igor Kitzberger, Aleš Knotek, Kristián Kodet, Vladimír Komárek, Oldřich Kulhánek, Miroslav Malina, Miroslav Netík, Karel Novák, Michail Ščigol, Vladimír Vašíček, Josef Velčovský, Katarína Vavrová, Erika Voith, Jan Wolf, Vlastimil Zábranský, Saša Zahradník, Bořek Zeman, Olbram Zoubek,…

V roce 1986 jsem se poprvé podílela na organizaci výstavy a od roku 1992 postupně vybudovala uznávanou výstavní síň GALERIE V v jihomoravském městě Podivíně (3000 obyvatel) a povznesla tak kulturního ducha nejen v oblasti lednicko-valtického areálu. V dubnu 2004 přenesla GALERIE V své působiště do historického Domu pánů z Lipé v Brně, kde byla slavnostně otevřena autorskou vernisáží Michaila Ščigola. Nabízím odborné poradenství v obchodu s moderním i současným uměním a vyhodnocování aukcí. U originálů nežijících autorů a odlévaných bronzových soch je součástí prodeje vždy Certifikát pravosti díla.

Kniha Who is Who...? v České Republice, vydaná v roce 2005, mě zařadila mezi 1000 nejvýznamnějších Čechů. Moje celoživotní hobby je historie umění, sebezdokonalování, četba, studium buddhismu, cestování, hudba. Mluvím anglicky. Preferuji individualitu, jsem pravicově orientovaná, ale nikdy jsem se skupinově ani politicky neangažovala. Mám dvě dcery: Kristýnu (*1985) a Eriku (*1988).

1623359545809 b.jpg
HTV zari 2020.jpeg

CHARITATIVNÍ ČINNOST 

Celý život se významně podílím na charitativní činnosti. Svými projekty a aukcemi jsem sdružila pro onkologické pacienty, dětské domovy, hospic či nemocniční zařízení celkovou částku ve výši přes 2,2 milionu korun českých. Mým největším projektem byla v roce 2008 dražební charitativní akce s názvem „POMOCI TĚM, KTERÝM JEŠTĚ POMOCI LZE“, kdy jsem pro Masarykův onkologický ústav v Brně vydražila v aukci díla českých umělců a společně s příspěvky firem a jednotlivců tak získala 1.000.000,- korun českých, za které byly zakoupeny dva přístroje pro onkologii – automatický analyzátor OC SENCOR a přístroj QIAcube pro hematoonkologii.  V roce 2011 jsem zorganizovala dobročinnou aukci pro 1.chirurgickou kliniku Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně, kdy za získané prostředky bylo zakoupeno elektricky polohovatelné antidekubitní lůžko Altura Thema. Dále jsem získala inhalační přístroj pro pediatrii, počítač pro Speciální školu pro slabozraké a nevidomé děti v Brně a dlouhodobě podporuji Lékaře bez hranic. V roce 2021 jsem vydala monografii Oldřich Eichler: Obrazy a jeho život ve vzpomínkách. Zadavatelé sourozenci Eichlerovi se vzdali honoráře ve prospěch Nadačního fondu Krtek pro dětskou onkologii FN v Brně na nákup mobilního kyslíkového koncentrátoru pro své pacienty.

2021 Eichler kniha.jpg
2021 Dekovny dopis nadace Krtek.png
2021 Eichler obrazy.jpg
20220208_Eichlerova kniha v Barvic a Novotny.jpg
bottom of page